Rybí maso

Vyberte si skvělý recept z rybího masa a obohaťte tak váš jídelníček

Losos na másle

Ingredience: 800 g filetů z lososa šťávu z 1/2 citronu 1/2 červené papriky 1/2 žluté papriky 2 mrkve 1/2 cukety pažitka mletý bílý pepř sůl 3 lžíce rostlinného tuku nebo másla 12 ...

Zobrazit recept

Bezmasá jídla

Vychutnejte si bezmasé recepty v letních i zimních dnech

Květákové placičky s houbami

Ingredience: 400 g čerstvých hříbků 250 g květáku 60 g cibule 2 žemle 150 g mléka 2 vejce 50 g krupice pažitka pepř sůl 150 g strouhanky 40 g oleje ...

Zobrazit recept

Moučníky

Vynikajícím dezertem jistě potěšíte návštěvu i vaše blízké

Srdíčkové muffiny

Ingredience: 125 g změklého másla 125 g pískového cukru 3 vejce 1 vanilkový cukr 100 g polohrubé mouky 1/2 lžičky prášku do pečiva ...

Zobrazit recept

Kvašáky z jižní Moravy

Kvašáky jsou velice zdravé

Recept na poctivé moravské kvašáky

Je několik důvodů, proč si tyto tradiční okurky udělat. Jednak je to lahůdka pro fajnšmekry, časová náročnost práce je nulová a hlavně, kvašáky jsou velice zdravé. Čím? Takzvaným přírodním Penicilinem. Pojďme si to tedy připravit.

Ingredience:
  • sůl bez jódu,
  • vinné listy,
  • bobkové listy,
  • kuličkový pepř,
  • nové koření,
  • česnek,
  • křen,
  • kopr,
Postup přípravy

Nejdříve ze všeho si připravte nálev. Nic těžkého na tom není, jen si jej musíte připravit s větším časovým předstihem, protože z bodu varu musíte nechat nálev pak vychladnout. A to pár hodin jistě potrvá. Nálev je pouze převařená voda, kde ke každému 1 litru vody přidáte:

  • 20 g soli,
  • 2 kusy bobkového listu,
  • 5 kuliček nového koření,
  • 20 kuliček pepře,

Pozor!  Sůl musí být čistá, bez jódu. Mohl by se narušit proces kvašení. Jedná se o podobný proces jako u šlapání zelí. Vždy bez přísad v soli. Sehnat tuto sůl v obchodech je v současné době oříšek. Nejlépe je objednat čistou kuchyňskou sůl na internetu, v e-shopu s potravinami.

Vezměte vhodnou větší nádobu, nejlépe 5 litrů. Pokud máte kameninový soudek nebo kameninový hrnec, je to skvělé. Když použijete pětilitrovou sklenici od okurek, taky nic nezkazíte. Podmínkou je uchovávat kvašáky po zkvašení v chladném a stinném místě. Vydrží opravdu hodně dlouho, protože obsah soli v nálevu funguje jako konzervant.

Do nádoby vlejte nálev. Vyplňte nádobu cca do poloviny a vložte do ní dále:

  • 3 stroužky česneku,
  • 2 vinné listy (opláchnuté vodou),
  • 5 snítek kopru (opláchnuté vodou),

Hotovo. Nálev je kompletní. Zbývá založit do nálevu okurky. Umyté, čisté a bez známek zahnívání. Je potřeba vědět, že hniloba na okurce nemá nic společného z kvašením! Okurky propíchejte vidličkou a ponořte do nálevu tak, aby na vás žádná nevykukovala. Musí být zcela utopené.

Jak to udělat, když ty potvory pořád plavou? Jednoduše. Zatížíte je čímkoliv, co není vyrobeno z plastu nebo železa. Například keramický talířek nebo skleněná těžší nádoba. Pokud nic takového po ruce nemáte, použijte jednoduše dezertní porcelánový talířek, který má doma každý. Vždy ovšem vše omyjte. A je hotovo.

Nyní už stačí pouze zakrýt keramický soudek-hrnec víkem, či sklenici talířkem a nechat zakvasit při pokojové teplotě. Do čtrnácti dnů můžete váš výtvor směle baštit. Jakmile ochutnáte první vzorky, přeneste nádobu na chladné a stinné místo. Jednak tím zajistíte skladování na dlouhou dobu, ale hlavně tím zastavíte proces kvašení.

Jak udělat kvašáky na celý rok?

Z okurek se můžete těšit několik měsíců. Díky tomu, že jste předem převařili vodu a dali do ní sůl, je nálev dostatečným konzervantem na to, aby vám vydržely kvašáky celý rok. Pro skladování je optimální keramický soudek. Dbejte vždy na to, aby kvašáky včetně všech ingrediencí byly neustále utopeny a založeny závažím! V opačném případě se vám na povrchu začne tvořit plíseň, čímž si trvanlivost zkrátíte na minimum.

Proč jsou kvašáky zdravé?

Stejně jako proces kvašení zelí i u kvašáků vzniká kvašením takzvaný přírodní Penicilin. Při pravidelné konzumaci malých dávek, např. malá hrst šlapaného zelí každých osm hodin po dobu cca tří týdnů, dojde k dokonalému přeléčení všeho, co si v těle dokážete představit. Starší ročníky jistě pamatují lék Penicilin, který se užíval dva týdny a musel se dodržet časový režim, co osm hodin. V tomto případě je to podobné.

Játra, ledviny, žaludek, slezina, střevní systém a další. U kvašáků tento postup můžete zkusit taktéž. Ovšem je potřeba, abyste si podle toho také vytvořili dostatečnou zásobu kvašáků na celé období, po které chcete kvašáky pravidelně užívat. V režimu například / 8:00 – 16:00 – 24:00 hod. jeden kvašák / je spotřeba okurek přece jen větší.

Dobrá rada na závěr. Nikdy do nádoby nevkládejte závaží z plastu nebo kovu. Při kvašení i během skladování by se mohly s těchto materiálů uvolňovat látky, které určitě nechcete.

Dobrou chuť.

Recept od Jarky z Tvarožné Lhoty.

Pokud byste chtěli přijít na kouzlo zavařování okurek bez zavařování v troubě, myčce či mikrovlnce, přečtěte si zázračný valašský recept na zavařované okurky od Zdeňky ze Zubří. Ušetříte si tím čas a práci.

Receptář. net – Všechno nejlepší

Tipy na podobné recepty

Domácí pampeliškový med

Domácí pampeliškový med

Ingredience 1 ks citronu nebo kyseliny citronové 1,5 kg cukru krystal 1 l vody 250 ks hlaviček květů pampelišek zavařeninové sklenice Postup přípravy Květy pampelišek propláchněte studenou vodou a vložte do ...

Zobrazit recept
Domácí šlapané kysané zelí

Domácí kysané zelí, šlapané – do tradičního zeláku

     Věděli jste, že kysané zelí může vyléčit mnoho nemocí? V tomto receptu se dočtete nejen, jak zelí našlapat, ale také postup na konkrétní léčbu nemoci z praxe. Kysanému zelí ...

Zobrazit recept

Doporučené video recepty

Potěšte vaše blízké originálními pochoutkami. Připravte jim delikátní taštičky, buchtu či křupavé jablečný bochánky.

Chcete upéct něco originálnějšího, než je bábovka? Podívejte na 8 čokoládových a skořicových tipů, ze kterých se vám budou sbíhat sliny.

Ohromte návštěvu vašimi kulinářskými dovednostmi. Připravte jim jeden z pěti zdravých a zároveň vynikajících cuketových receptů, které vypadají jako od šéfkuchaře.

Kravata za recept

Pošlete nám svůj recept a získejte kravatu zdarma

Chci kravatu zdarma

Redakce Receptáře

info@receptar.net

Poděbradova 101
702 00 Ostrava

Zásady ochrany osobních údajů