Jablečný elixír – zatočí s přebytečnými kily, a navíc posílí imunitu

Většina lidí zná jablečný ocet pouze jako dochucovadlo polévek či omáček. Co však ví jen málokdo, je, že má ocet blahodárný vliv na zdraví. Vědecké studie prokázaly zvýšení imunity, nižší protizánětlivost v těle a snazší odbourávání tuků. Pouhá lžička octu rozpuštěného ve sklenici vody obohatí vaše tělo o potřebné vitamíny a minerály.

Ocet, který vám rozpustí tuky v těle?

Ano. Jablečný ocet vám opravdu dokáže pomoct shodit přebytečná kila. A to hned několika způsoby. Platí zde jednoduchá rovnice: čím méně kalorií přijmete, tím méně jich musíte spálit, abyste nepřibrali. To ocení zejména ženy, které nerady tráví volný čas v posilovně. Již po prvních dvou týdnech užívání dochází k potlačení chuti k jídlu a navozování pocitu sytosti. To platí i v případě, že jste snědli poloviční porci, než jste byli zvyklí. Radost budou mít zejména milovníci sladkostí, kteří chtějí svůj zlozvyk omezit. Jablečný ocet vytváří ve střevní mikroflóře ideální prostředí, což vede k menší chuti na sladké.

Snižuje cukr v krvi a hojí akné

Příznivých benefitů jablečného octu je celá řada. Díky antibakteriálním účinkům jej lze použít jako kloktadlo při nachlazení, dále detoxikuje organismus a účinně pomáhá odbourávat projevy akné. Vhodné je si doma připravit zředěné tonikum z octu a převařené vody 1:1 a večer postižená místa potírat tampónkem. Již po pár týdnech uvidíte zaručené výsledky.

Recept na domácí jablečný ocet

  • Na výrobu použijte pouze jablka ze zahrádky či v bio kvalitě. Zkontrolujte, aby neměla viditelné vady a předešli jste tak nechtěným plísním. Povrch slupky pouze opláchněte, abyste zachovali přirozenou mikroflóru včetně zdravých bakterií.
  • Z jablek odstraňte stopku a bubáka. Vnitřek jablka včetně jadérek můžete na přípravu octu ponechat. Nakrájejte je na menší kousky tak, aby se vám jablka dobře strouhala. Využít můžete i kuchyňského robota, který odvede náročnou práci za vás.
  • Nastrouhaná jablka uložte do sklenice a zalijte je vlažnou převařenou vodou. Hladina by měla být zhruba 5 cm nad úrovní jablek.
  • Na hrdlo sklenice upevněte gumičkou ubrousek, aby se dovnitř dostal vzduch, a zároveň se zabránilo nežádoucím nečistotám. Sklenici uložte na týden až dva na teplé a světlé místo kdekoli v bytě. Nezapomeňte však ráno a večer směs promíchat vařečkou. Podpoříte tak proces kvašení.
  • Po týdnu nastrouhaná jablka sceďte přes jemný cedník a tekutinu uložte na tři týdny do sklepa či spíže.
  • Tekutinu poté několikrát přeceďte přes plátno, abyste se zbavili kalu a škrobu. Výsledný ocet nalijte do lahve a uložte do lednice.
  • A máte hotovo! Jestliže vám ocet stále bublá, ponechejte jej na temném místě o něco déle. Barva octu bývá zbarvena žlutým až nahnědlým odstínem. Pokud v lahvi objevíte kal, nemusíte se ničeho bát. Před použitím jen ocet maličko promíchejte.

Na co si dát pozor

Nezapomínejte však, že jablečný ocet je silná kyselina, která může při kontaktu s kůží či se zuby povrch poškodit. Proto je žádoucí ocet pro bezpečné potírání pokožky ředit dostatečným množstvím vody nejlépe v poměru 1:1. Častějším používáním můžete podíl octu postupně zvyšovat. Chcete s pitím octu začít? Abyste si nepřivodili žaludeční problémy, přilijte do sklenice vody pouze jednu lžičku octu. K pití raději použijte brčko, abyste si chránili zubní sklovinu.