Vepřový bůček nadívaný pečený

Vepřový bůček nadívaný pečený

Ingredience:

80 dkg vepřového bůčku,
sůl, kmín,
40 g sádla,
vývar,
30 g másla.
 
Nádivka: 

1 rohlík,
150 ml mléka,
100 g vepřového masa z plece,
150 g vepřových jater,
50 g slaniny,
20 g cibule, 
muškátový oříšek,
majoránka,
mletého pepře a sůl.

Postup:

Úprava nádivky: Rohlík nakrájíme, namočíme do mléka, a když zvlhne, vymačkáme jej. Maso z plece, játra, slaninu a cibuli na masovém strojku umeleme, dáme do misky, přidámé vymačkaný rohlík a koření, osolíme a vše promícháme. Připravenou nádivku postavíme na chvíli do chladu a pak používáme. 

Bůček nejdříve opláchneme, osušíme, vykostíme, uděláme do něj otvor, který uvnitř osolíme, plníme nádivkou a zašijeme. Naplněný bůček osolíme a kmínem posypeme jen na spodní straně (ne kůžičku). Do pekáče dáme sádlo, kosti a odřezky, položíme na ně připravený bůček kůžičkou dolů, podlijeme trochou vývaru a pečeme tak dlouho, dokud kůžička nezměkne, tj. asi za 45 min.

Bůček pak obrátíme a kůžičku nakrojíme na úzké proužky nebo čtverečky, ubrouskem ji dobře osušíme a silně posolíme. Bůček pečeme dále asi 45 minut. Při dalším pečení nesmíme kůžičku polévat šťávou, neboť bychom splachovali sůl a upečená kůžička by nekřupala. 

Upečený bůček vyjmeme, propíchneme vidličkou, aby pára mohla uniknout a po krátkém zchladnutí nakrájíme bůček na porce. Ze šťávy sebereme tuk, jeme k ní trochu vývaru, přidáme máslo, osolíme, povaříme a proceme. Nakrájený bůček urovnáme do řady na nahřátou mísu, trochou upravené šťávy přelijeme a ozdobíme hlávkovým salátem nebo zelenou petrželkou. Zbylou šťávu podáváme v omáčkovníku. 

Příloha: vařené nebo opečené brambory, houskový knedlík a saláty z čerstvé zeleniny

Dobrou chuť.

Receptář.net – Všechno nejlepší