Vypěstujte si vlastní živý plot

Jak si vypěstovat živý plot

Sníte o dokonalém živém plotu kolem vaší zahrady, ale nevíte, jak na to? Živý plot přináší mnoho výhod. Kromě toho, že skvěle vypadá, také izoluje zahradu částečně od hluku a prachu, přináší útočiště pro mnoho ptáků a drobných živočichů. A v neposlední řadě působí skvěle jako clona před zvídavými pohledy sousedů. Chce to ale čas a správnou péči. Jak na to?

Vyberte tu správnou rostlinku

Pro začátek se musíte rozhodnout, jakou máte o živém plotu finální představu. Tedy jak velký si jej představujete a zda chcete opadavý nebo stálezelený. Nejčastější stálezelenou volbou je túje, která neroste příliš rychle. Za jeden rok povyroste asi o 20 cm, a tak ji nemusíte příliš často stříhat, jen mírně upravovat. Oproti tomu rychleji roste cypřiš, zhruba 1 m za rok. Proto je ho potřeba pravidelně zastřihovat, aby rostl hustě. Listnatou variantu představuje například hloh, který je trnitý a zamezí tak prolézání plotem zvířatům. Mezi další oblíbené keře patří také trnitý dřišťál. Jedná se o poměrně nenáročný keř, který na zimu opadá.

Vysaďte váš první plot

Před výsadbou si pečlivě připravte terén. Měli byste plochu, kterou zamýšlíte osadit, nejprve důkladně zbavit plevele. Pro sazenice běžně dostupné v zahradnictvích je zapotřebí obvykle 40 cm hluboká jáma. Tu důkladně prolijte vodou a hnojivem. Většina zemin je totiž nedostatečná na vláhu a živiny, a tak je potřeba vpravit je do země ještě před výsadbou rostlin. Následně můžete živý plot zasadit. Zpočátku jej často zalévejte a držte od něj své mazlíčky dál – malé rostlinky jsou náchylné na spálení zvířecí močí.

Zastřihujte pravidelně váš plot
Zastřihujte pravidelně váš plot

Jak plot správně zastřihovat?

Živý plot je nutné pravidelně zastřihovat, aby rostl hustě. Počkejte však nejméně 3 roky od vysazení. Při zastřihávání vám skvěle pomůže natažený provázek, díky kterému udržíte střih rovně. Ideální doba na úpravy je od září do zimy.

Aby zelená bariéra splnila dostatečně svůj účel, měl by plot dorůst výšky 1,5 m. To je ideální výška, která nestíní rostlinám na zahradě a zároveň splňuje ochrannou funkci. Sice to pár let potrvá, ale na výsledek pak jistě budete pyšní!