Drážďanská vánoční štola

Drážďanská vánoční štola

Ingredience:

500 g rozinek,
3 lžíce rumu,
540 g hladké mouky,
90 g cukru,
80 g rozpuštěného másla,
200 g másla,
50 g citronové a 50 g pomerančové kandované kůry,
120 g pomletých mandlí,
30 g pravého marcipánu,
1/2 lžíce soli,
nastrouhanou kůru z jednoho citronu, dřeň z vanilkového muškátového květu, 1,5 dl plnotučného mléka,
60 g čerstvého droždí,
100 g másla,
3 balíčky vanilkového cukru,
100 g práškového cukru,

Postup:
Den předem umyjeme rozinky, necháme je odkapat a trochu usušit, pak je pokapeme rumem. Na druhý den smísíme těsto. Do velké mísy dáme polovinu teplého mléka a rozmícháme v něm rozdrobené kvasnice, přidáme trošku cukru a 3 lžíce mouky. Všechno dobře promícháme, přikryjeme a na cca 20 minut odložíme na teplé místo.

Ostatní mouku, cukr, sůl, zbytek mléka, roztopené máslo, změklé máslo, mandle a marcipánovou masu dáme do mísy s kváskem a rukou vyhněteme těsto. Potom ho vyklopíme na desku, roztlačíme ho a doprostřed naložíme kandovanou kůru a rozinky. Okraje těsta vyhneme a všechno opatrně smícháme. Těsto necháme hodinu odpočinout. Potom ho vyklopíme na pomoučenou desku a rozválíme na oválný plát. Válečkem uprostřed přitlačíme tak, aby těsto bylo na okrajích hrubší. Jednu polovinu těsta trošku srolujeme a přeložíme do vytvořené prohlubně. Štolu rukama ještě vyformujeme tak, že si ji zatlačíme z vnější strany závinu a z druhé strany. Položíme ji na plech vyložený papírem na pečení. Vložíme do trouby vyhřáté na 175 stupňů C a pečeme cca 60 minut.

100 g másla rozpustíme a upečenou horkou štolu několikrát potřeme, dokud se máslo nevpije. Vanikový cukr smícháme s 2/3 práškového cukru a posypeme vrch štoly. Necháme vychladnout. Nakonec poprášíme zbytkem práškového cukru.

Recept zaslal uživatel Karolina.CV