Domácí kysané zelí, šlapané – do tradičního zeláku
Věděli jste, že kysané zelí může vyléčit mnoho nemocí? V tomto receptu se dočtete nejen, jak zelí našlapat, ale také postup na konkrétní léčbu nemoci z praxe. Kysanému zelí se také říká „Přírodní Penicilin“
Kysané zelí obsahuje množství hodnotných bioaktivních látek – bakterie kyseliny mléčné, vitamíny skupiny B, vitamíny C a K, minerály jako draslík, hořčík, fluor a enzymy. Kysané zelí rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Kromě toho umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu.
Dále posiluje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla. Chrání také před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu.
Látky zabraňující nádorovému bujení však neobsahuje zelí jako takové, ozdravné účinky mu dodává až proces kysání. Během něj totiž v zelí vznikají takzvané izotiokyanáty – látky, které mají silně protirakovinné účinky.
POZOR! Vařené, dušené, dokonce ani syrové, ale pouze kysané zelí dokáže zahnat i ty nejzhoubnější nemoci!
Jak přeléčit kysaným zelím některé nemoci, si přečtěte na konci receptu.
Ingredience:
30 kg zelí (většinou se prodává krouhané zelí v pytlech po 10 kg beo 5 kg)
0,5 kg soli – bez Jódu !!!
50 g kmínu
3 svazky čerstvého kopru nebo 1 svazek sušeného
3 ks křenu
Návod k přípravě šlapaného zelí:
Předně si řekněme, že při současné stavbě zeláku (kamenného sudu na zelí) nelze šlapat zelí přímo v něm. Průměry vstupů jsou velice úzké. I v 30-ti nebo 40-ti kilovém zeláku si odřete nohy v oblasti lýtek. Staré kamenné zeláky nebo dubové soudky na zelí měly průměry daleko širší. Proto bylo možné šlapat zelí přímo do nich. Vy si s tímto problémem hravě poradíte, když si ke šlapání zelí vezmete přepravku na maso. V této přepravce zelí našlapete a následně jej přeložíte do zeláku. Jak tedy na to?
TIP: Nejdříve si na podlahu rozložte tenkou mikrotenovou fólii, kterou používáte na krytí nábytku a oken při malování. Po skončení šlapání nemusíte uklízet. Jednoduše sbalíte fólii a je uklizeno.
Na 30 kg zelí vyberte zelák o objemu minimálně 35 až 40 litrů. Kdyby vám někdo tvrdil, že máte koupit na 40 kg zelí 40 kg zelák, neposlouchtejte ho. I kdybyste našlapali zelí bůhvíjak kvalitně, stejně vám do druhého dne vzejde a nebude vám těsnit víko. A to i přesto, že bude zatížené kamenem. Pro kvalitní proces kysnutí je důležité, aby bylo víko uzavřené a zalité vodou po celou dobu kvasného procesu.
Šlapání zelí
Na dno zeláku, v našem případě 40 kg, vložíme kopr. Pokud je čerstvý založte 3-4 svazky. V případě sušeného kopru pokládáme jeden svazek. Sušený kopr má silné, koncentrované aroma. Do přepravky založte první vrstvu zelí. Cca 3 kg. Zasypte solí, kmínem a doložíme nakrájené kostky křene. Kolik toho nasypat na tuto jednu vrstvu? S tím si hlavu nelámejte. Stačí se řídit selským rozumem. Zasolte nejodizovanou !!! solí stejně jako maso před přípravou, kmínu dejte od oka tolik, abyste viděli, že v zelí je a křenu rozhoďte jednu hrst.
Znovu založte do přepravky další část zelí a znovu zasypte solí, kmínem a křenem. A nyní naposledy, to stejné. Jeden 10 kg pytel máte v přepravce. Nyní začněte šlapat. Šlapeme cca 5 minut. V přepravce je voda a zelí. Hotovo. Přeložíme zelí do sudu. Jednou nohou zelí ušklapejte v sudu a pokračujte ve šlapání zelí do přepravky. Tento přepravkový proces u 30 kg zelí zopakujete třikrát.
Kvasný proces a skladování zelí
Zelí je v sudu našlapáno. Položíme na něj dubovou desku ze dvou dílů a zatížíme žulovým kamenem. Pro některé je žulový kámen nevhodný, protože obsahuje prvky železa. V takovém případě použijte kámen z řeky. Ať vyberete ten či onen, vyvařte jej ve vodě. Provedete tím dezinfekci.
Do žlábku na okraji soudku nalijeme vodu a zakryjeme víkem. Soudek uložíme do prostoru, který disponuje pokojovou teplotou. Teploměr nepotřebujete. Pokud je v prostoru teplota, kde můžete sedět v třičku, je to perfektní. Pokud je v místnosti trošku chladněji, nevadí. Proces kvašení neproběhne za tři týdny, ale za měsíc. Pokud je v místnosti chladno, je to špatně. Zde zelí neukládejte. Proces kvašení zde neproběhne řádně.
V průběhu kvašení propichujte zelí dřevěnou tyčkou nebo oloupanou větví od kůry. Pomůžete tím dostat ze zelí přebytečné plyny čímž zdokonalujete proces kvašení. Jakmile zeli zkvasí, přeneste sud do chladné místnosti, kde bude uskladněno až do doby než jej spotřebujete. Nejlépe do chladného sklepa.
Pokud by se vám kdykoliv v průběhu kvašení nebo skladování stalo, že by se odpařila z povrchu voda, nic se neděje. Převařte vodu, mírně osolte a dolijte do sudu (zelí nesmí oschnout, začalo by se kazit-plesnivět). Pokud nemáte víko u sudu, například u dubového, založte dřevo s kamenem a přikryjte čistým hadříkem. například plínkou. Plíseň, která se bude na povrchu vytvářet, vždy odstraňte.
Jak vyléčit nemoci kysaným zelím, bez léků
Léčba nemocí kysaným zelím není ničím novým a nepatří ani mezi „šamanské“ praktiky. Jedná se pouze o staré a oveřené zkušenosti našich dědů a babiček, kteří neměli k dispozici léky a využívali k léčbě přírodní zdroje. Abychom funkci zelí na naše zdraví lépe pochopili, popíšeme jej jako „přírodní Penicilin“.
Vliv přírodních zdrojů na naše zdraví je poměrně známý. Ať se jedná o byliny, rostliny, ovoce či jiné pochutiny. Například takový domácí a kvalitního destilát. I u něj platí, že se pije velmi málo, ale pravidelně. To znamená jedna malá „štamprle“ slivovice nebo meruňkovice každý den, ve stejném čase. Jednak prospívá trávení, ale má vliv i na průchodnost cév či srdeční činnost. Malé množství, ale pravidelně platí také při léčbě nemocí kysaným zelím. Jak na to?
Kysané zelí si naložte do okurkových sklenic a zavřete víčkem, aby neosychalo. Pokud dojíždíte do práce, tak například tři sklenice do ledničky domů a tři sklenice do ledničky do práce. Je potřeba, abyste si zajistili možnost konzumace zelí v intervalech 8-16-24 hodin. To znamená každých 8 hodin. Jestli si zvolíte čas 7-15-23 hodin nebo 6-14-22 hodin je na vás. Konzumaci si nastavte podle vašeho režimu. Důležité je dodržení času každých osm hodin. Je to velmi důležité! Nesmíte vynechat ani jeden čas a ani jednu dávku.
Každou osmou hodinu tedy navštivte chladničku doma nebo v práci a odeberte ze sklenice hrst zelí. Tuto hrst snězte. Nemusíte sníst velké množství. Stačí jen malá hrst zelí, která se vejde na dlaň ruky. Tento postup dodržujte po dobu tří týdnů. A co se s tím dá léčit?
Nebudeme vypisovat moudra, že na tuhle a jinou nemoc to funguje. Nejsme lékaři, stejně jako nebyli naše babičky a dědové. Je potřeba taktéž přihlédnout k tomu, že každý organismus je jiný, a že „díru v žaludku“ žádné zelí nevyléčí. Jedno je ovšem jisté. Tento přírodní Penicilin behem těchto tří týdnů přeléčí vše, co v našem těle nefunguje, a co může ovlivnit. Játra, ledviny, střeva a podobně. Tyto a další orgány mají totiž přímý vliv na to, v jaké kondici máme nehty, vlasy, pokožku a další.
Příklad léčby nemoci kysaným zelím z praxe
Od pana Karla Majera máme zkušenost, která se skutečně stala. Jeho mámě, paní Marii, bylo 64 let, když jí otekly nohy do stavu tzv. „Sloních nohou“. Byla lehce nemocná na srdce a užívala léky. Navštívila lékaře, který ji předepsal další léky. Účinek žádný. Nohy byly nadále oteklé. Jednalo se lymfatický otok, který byl chronický. Trvalo to osm měsíců.
Paní Marii otoky nohou velmi trápily a omezovaly ji na pohybu v běžném denním režimu. Vzpomněla si na své dětství a na to, jak s rodiči šlapali zelí, které pak konzumovali v zimě po malém množství přímo ze sudu. Napadlo jí tedy, že to mohla zkusit stejně. Požádala proto svého syna, pana Karla, aby jí našlapal do sudu zelí. Jakmile bylo hotovo, přinesl jí zelí v okurkových sklenicích, které si dala do chladničky. Ihned začala jíst zelí v pravidelných dávkách 8-16-24 hodin. Stačila vždy jen hrst.
Po cca týdnu začal otok nohou ustupovat. Po přibližně po čtrnácti dnech byly nohy v pořádku a otok zmizel. Další týden se dostávaly nohy do kondice, která se dala označit, jak říká pan Karel, za ještě lepší, než před nemocí.
Nevíme, který orgán nefungoval správně. To z hlediska zdravého rozumu nelze tvrdit. Víme však jedno. Přírodní Penicilin zafungoval a vše důležité v těle přeléčil. Aniž bychom si to uvědomovali, může kysané zelí přeléčit akné či jiné defekty pokožky, různé jiné otoky, bolesti či jen obyčejnou lámavost nehtů a další. A to jen proto, že není v pořádku vnitřní orgán, který má na svědomí tuto nemoc. V takových případech kysané zelí opravdu pomůže.
Nevěříte? Vyzkoušejte.
Receptář.net – Všechno nejlepší
Tipy na podobné recepty
Kvašáky z jižní Moravy
Recept na poctivé moravské kvašáky Je několik důvodů, proč si tyto tradiční okurky udělat. Jednak je to lahůdka pro fajnšmekry, časová náročnost práce je nulová a hlavně, kvašáky jsou velice zdravé. ...
Zobrazit receptDomácí pampeliškový med
Ingredience 1 ks citronu nebo kyseliny citronové 1,5 kg cukru krystal 1 l vody 250 ks hlaviček květů pampelišek zavařeninové sklenice Postup přípravy Květy pampelišek propláchněte studenou vodou a vložte do ...
Zobrazit receptDoporučené video recepty
Potěšte vaše blízké originálními pochoutkami. Připravte jim delikátní taštičky, buchtu či křupavé jablečný bochánky.
Chcete upéct něco originálnějšího, než je bábovka? Podívejte na 8 čokoládových a skořicových tipů, ze kterých se vám budou sbíhat sliny.
Ohromte návštěvu vašimi kulinářskými dovednostmi. Připravte jim jeden z pěti zdravých a zároveň vynikajících cuketových receptů, které vypadají jako od šéfkuchaře.