Velikonoční dortík

Velikonoční dortík

Ingredience:

5 vajec
130 g moučkového cukru
3 lžíce vody
130 g polohrubé mouky
špetka kypřicího prášku do pečiva
1 lžíce mletých ořechů
1 lžčka kakaa

krém:
1 balení dortové náplně s vanilkovou příchutí (Dr.Oetker)
suroviny podle návodu na obalu dortové náplně – příprava bez másla

na ozdobu:
1 mandarinkový kompot
1 hruškový kompot
2 balení dort-želé čiré (Dr.Oetker)
cukr podle chuti
voda na doplnění šťávy

Postup:

    Moučkový cukr, žloutky a vodu šleháme do husté pěny. Mouku prosijeme s kypřicím práškem a kakaem, přidáme namleté ořechy a vmícháme do našlehaných žloutků. Nakonec zlehka vmícháme sníh z bílků. Hladké těsto vylijeme do dortové formy (prům. 26 cm) vyložené pečícím papírem, uhladíme stěrkou a pečeme v předehřáté troubě při teplotě cca 180°C po dobu 25-30 minut.
    Po upečení necháme korpus vychladnou. Pak uvolníme nožem okraj formy, korpus vyndáme a stáhneme pečící papír. Z korpusu vykrojíme tvar vejce (okraje seřízneme tak, aby byl korpus oválný). Dortovou náplň připravíme podle návodu na obalu – zvolíme přípravu bez másla.
    Korpus podélně přepůlíme. Na servírovací talíř otočíme jeden díl korpusu řeznou stranou dolů. Na spodní korpus natřeme polovinou náplně a na ni přitiskneme druhý díl korpusu řeznou plochou nahoru. Zbylou náplňí potřeme horní stranu i boky vejce.
    Z pečícího papíru si připravíme manžetu – pás dlouhý asi 80 cm dlouhý a široký 8-9 cm. Manžetu upevníme těsně kolem dortu a konce spojíme kancelářskou sponkou nebo kolíčkem. Náplň řádně uhladíme až k papíru (okraje lehce zvedneme k papíru, aby nám neproteklo želé).
    Mandarinky i hrušky necháme okapat, přičemž zachytíme šťávu (odděleně). Dort ozdobíme ovocem – do středu dortu naskládáme mandarinky, jako žloutek, a kolem nich hrušky nakrájené na plátky jako bílek. Dort dáme zchladit do lednice.
    Hruškovou šťávu doplníme vodou, abychom získali 500 ml tekutiny. Podle chuti šťávu přisladíme. Želé připravíme s hruškovou šťávou podle návodu na obalu a necháme chvíli vychladnout. Několik lžic želé nejprve vylijeme podél okraje dortu (připravíme si tak pevnější okraj, aby nám želé nevyteklo po krajích dortu). Dort dáme na asi 3-4 minuty do lednice, aby okraj z želé ztuhl. Poté opatrně na dort nalijeme zbylé želé. (Pokud nám zbylé želé mezitím ztuhlo, rozpustíme ho opět na mírném ohni.) Dort dáme na min. 3 hodiny do lednice.

Dobrou chuť!