Jak snadno zavařit ovoce

Tipy, jak snadno zavařit sezónní ovoce

Chcete si pochutnat na lahodném ovoci i během chladných zimních dnů? Pusťte se do vyrábění domácích kompotů. Přečtěte si několik prověřených tipů a přesvědčte se, že zavařování není žádná věda.

Příprava je důležitá

Nezapomeňte si koupit zásobu zavařovacích sklenic. Rozhodně se nesnažte ovoce zavařovat ve sklenici, která k tomu není určená, protože by vám mohla prasknout. Pak už zbývá jen připravit ovoce dle vašeho výběru. Veškeré ovoce dobře omyjte, aby na něm nezůstaly žádné nečistoty a pokud se jedná o větší plody, nakrájejte je na menší kousky.

Staňte se mistry v zavařování

Jakmile máte připravené ovoce, můžete je rozdělit do sklenic. Neměli byste ho zbytečně mačkat, aby vám ze zavařeniny nevznikla spíše marmeláda. Naplněné sklenice pak už stačí zalít vodou tak, aby bylo ovoce ponořené. V případě, že máte kyselejší ovoce, přidejte také cukr. Na takto připravené sklenice připevněte víčko a ponořte do vařící vody, která by měla mít 80–90 °C a zavařujte po dobu 15 až 30 minut podle druhu ovoce. Pak sklenice z vody vytáhněte a nechte pomalu vychladnout.

Ovoce, které je ideálním kandidátem k zavaření

Chtěli byste si do zásoby zavařit ovoce, ale nevíte, na kterém byste si pochutnali nejvíce? Mezi oblíbené druhy ovoce k zavařování patří například třešně, švestky, meruňky, borůvky nebo rybíz. Pokud nedáte dopustit na klasiku, jako jsou jablka a hrušky, tak vám doporučujeme nálev ochutit hřebíčkem a skořicí, které perfektně dodají chuť celému kompotu.

Tip pro vás

Připravte si zavařeninu, která vás v zimě doslova zahřeje. Jak? Přidejte do cukerného roztoku menší množství alkoholu.