Hoblinková roláda

Hoblinková roláda

Ingredience:

Těsto:
3 vejce
1/2 hrnku krystal cukr
1 lžička prášku do pečiva
1/3 hrnku kukuřičného škrobu
máslo na potření plechu

Náplň:
1/2 hrnku meruňkového džemu
1 lžíce brandy nebo meruňkovice
250 ml smetany ke šlehání
100 g sušených meruňek

Krém:
80 g čokolády na vaření
1/4 hrnku krystal cukr
1/4 hrnku vody
2 žloutky
1 lžička kakaa
60 g másla

Zdobení:
1 balíček piškotů (120 g)
čokoládové hoblinky * 1 hrnek = 200 – 220 ml

Návod k přípravě:

     V misce vyšleháme vejce do pěny. Pomalu přisypeme cukr krystal a šleháme dokud se nerozpustí. Do vaječné pěny zlehka zapracujeme kypřící prášek a kukuričný škrob. Troubu zahřejeme na 180 až 190 °C. Plech o velikosti 25 cm x 30 cm vymažeme máslem a vyložíme papírem na pečení. Těsto vylejeme na plech, vložíme do rozehřáté trouby a pečeme asi 12 minut nebo dokud není na dotek elastické. Potom ho vyjmeme z trouby a vyklopíme na papír na pečení posypaného cukrem krystal. Z kratší strany plát těsta i s papierom srolujeme a necháme vychladnout.
     Meruňkový džem smícháme s brandy, smetanu vyšleháme do tuha. Sušené meruňky opláchneme pod tekoucí vodou a pokrájíme na menší kousky. Upečený plát opět rozbalíme a potřeme ho směsí džemu s brandy, polovinou vyšlehané smetany a poklademe kousky meruňek. Znovu srolujeme a dáme na 2 hodiny do chladu.
     Mezitím si připravíme krém: Nad párou rozpustíme kousky čokolády a necháme mírrně vychladnout. V kastrolku smícháme  cukr krystal s vodou a na velmi mírném plamenu necháme pomalu rozpustit. Potom ho přivedeme do varu a bez míchání vaříme 2 minuty. Sirup odstavíme ze sporáku a necháme vychladnout. V misce zlehka vyšleháme žloutky a za stálého ššlehání k nim přidáme vychladlý cukrový sirup. Do žloutkové směsi vmícháme rozpuštěné máslo, proseté kakao a roztopenou čokoládu. Odložíme asi na 30 minut do chladu, dokud není krém vhodný k natírání. Opatrně ho vmícháme do druhé poloviny šlehačky a dáme opět vychladnout.
     Vychladlou roládu potřeme ze všech stran polovinou čokoládového krému a vidličkou naznačíme kůru stromu. Povrch obložíme piškoty, ktoré potřeme druhou polovinou čokoládového krému. Natřeme i konce rolády a ozdobíme čokoládovými hoblinkami. Roládu odložíme až do podávání do chladu.

Dobrou chuť!
                                                  Recept zaslala Missti