Kysané zelí šlapané
Kysané zelí obsahuje množství hodnotných bioaktivních látek – bakterie kyseliny mléčné, vitamíny skupiny B, vitamíny C a K, minerály jako draslík, hořčík, fluor a enzymy. Kysané zelí rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu. Dále posiluje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla. Chrání také před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu.
Látky zabraňující nádorovému bujení však neobsahuje zelí jako takové, ozdravné účinky mu dodává až proces kysání. Během něj totiž v zelí vznikají takzvané izotiokyanáty – látky, které mají silně protirakovinné účinky.
POZOR! Vařené, dušené, dokonce ani syrové, ale pouze kysané zelí dokáže zahnat i ty nejzhoubnější nemoci!
Ingredience:
30 kg zelí (většinou se prodává krouhané zelí v pytlech po 10 kg)
0,5 kg soli
50 g kmínu
svazek kopru
0,5 kg česneku
2 kg jablek
Návod k přípravě:
Na dno soudku vložíme kopr a přidáme zelí (ne celý 10 kg pytel, zelí přidáváme po třetinách pytle). Šlapeme cca 5 minut a poté nasypeme sůl, kmín, 2 hrsti jablek, cca 8 stroužků česneku, zasypeme zelím a zase šlapeme (v průběhu šlapání odléváme přebytečnou vodu). Celý proces několikrát opakujeme.
Až bude zelí našlapáno, položíme na něj dubovou desku a zatížíme ji žulovým kamenem. Do žlábku na okraji soudku nalijeme vodu. Soudek uložíme na chladné místo, nejlépe do sklepa, a podložíme ho například kusem starého koberce nebo kartonovým papírem. V průběhu kvašení doléváme do soudku vodu (zelí nesmí oschnout, začalo by se kazit).
Poznámka: Šlapání zelí si naplánujte týden před svátkem Hedviky, v tomto období krouhané zelí zaručeně koupíte.
Tipy na podobné recepty
Hruškový kompot
Ingredience:(cca 10 sklenic) 3,5 kg hrušek1 l vody300 g cukrušpetka kyseliny citronové10 celých hřebíčků nálev:5 l vody50 g kyseliny citronové Návod k přípravě: Omyté hrušky oloupeme, rozdělíme podélně na poloviny nebo čtvrtky a zbavíme ...
Zobrazit receptMrkvovo-meruňkový džem
Ingredience: 0,5 kg vypeckovaných meruněk0,5 kg mrkve350 g cukru krupice Návod k přípravě: Mrkev očistíme a nastrouháme na jemném struhadle. Přendáme do kastrolu, podlijeme trochou vody a dusíme asi 45 minut. Pak přidáme ...
Zobrazit receptDoporučené video recepty
Poctivá polévka vás zahřeje v chladných dnech. Zkuste dýňovou, rajčatovou nebo květákovou s parmezánem.
Vychutnejte si restovaná kachní prsa s křupavou kůrčičkou, omáčkou z červeného vína a opečenými brambory.
Máte rádi muffiny? Upečte je tentokrát netradičně z listového těsta a dochuťte skořicí nebo ovocným džemem.